Kaspersky ile wannacry fidye virüsünden korunmak için
Son günlerde ortaya çıkan, Microsoft işletim sistemlerindeki bir açıktan faydalanarak diski şifreleyen WannaCry fidye yazılımı dünya genelinde bir çok ülkede büyük miktarda ekonomik kayıplara ve sistemler üzerinde zararlara sebep olmuştur. Bu fidye yazılım türü Kaspersky Endpoint Security üzerinde çalışan System Watcher modülü tarafından tespit edilebilmekte ve yapılan eylem rollback özelliği ile geri alınmaktadır.

 

Yayılma riskin azaltılması için aşağıdaki maddeleri gözden geçirmenizi öneriyoruz:

 

 • Microsoft tarafından bu açığı kapatmak için yayınlanan yamaları yükleyin.
 • Tüm ağda çalışan sistemlerde, güvenlik çözümlerinin açık olduğundan emin olun.
 • Kaspersky Lab uygulamalarındaki System Watcher bileşenin açık olduğundan emin olun.
 • Network Attack Blocker ve Firewall modüllerinin düzgün bir şekilde yapılandırıldığından emin olun.
 • Sistemlerinizi güncelleyin ve Kritik alan tarama görevlerini çalıştırın.
 • MEM: Trojan.Win64.EquationDrug.gen yazılımının tespit edilmesi durumunda ilgili yamaların kurulu olduğundan emin olun ve sonrasında sistemi yeniden başlatın.
 • Daha ayrıntılı bilgi için blog yazısını inceleyin: Securelist.

 

Eğer Windows yamalarını yükleyecek bir altyapınız bulunmuyorsa, alttaki adımları uygulayarak Kaspersky Security Center üzerinden yamaları yükleyin:

 

 1. Microsoft’un sitesinden açığa kapatan, işletim sisteminize uygun yamayı indirin:

https://technet.microsoft.com/library/security/MS17-010.aspx

 

Örneğin; Windows 7 x86 veya 64 için;

 

windows6.1-kb4012212-x64_2decefaa02e2058dcd965702509a992d8c4e92b3.msu

windows6.1-kb4012212-x86_6bb04d3971bb58ae4bac44219e7169812914df3f.msu

 

 1. Diskiniz üzerinde bir klasör oluşturun ve bu *.msu dosyalarını içine kopyalayın. Klasör ismi önem teşkil etmemektedir.

 

 1. Aynı klasör içerisinde upd.bat isimli, aşağıdaki komutları içeren bir dosya oluşturun. (Notepad’ı açıp farkı kaydet seçeneği ile kaydederken ismini upd.bat ismiyle kaydettiğinizde, kaydettiğiniz dosya bat dosyası olarak oluşacaktır.)

 

wusa.exe windows6.1-kb4012212-x64_2decefaa02e2058dcd965702509a992d8c4e92b3.msu /quiet /warnrestart

wusa.exe windows6.1-kb4012212-x86_6bb04d3971bb58ae4bac44219e7169812914df3f.msu /quiet /warnrestart

 

Bu komutlar, güncelleme kurulumunu sessiz modda gerçekleştirecektir ancak yine de kurulum sonunda yeniden başlatma uyarısı verecek ve kullanıcının dosyalarını kaydetmesi için 1 dakika süre tanıyacaktır.

 

Lütfen yeniden başlatma sürecinin iptal edilemeyeceğini unutmayın. Eğer /warnrestart parametresi /forcerestart parametresiyle değiştirilse, yeniden başlatma derhal başlayacak, oturum üzerindeki tüm kaydedilmemiş çalışmalar silinecektir.

 

Sonuç olarak oluşturduğunuz klasörün içerisinde iki adet *.msu ve bir adet .bat uzantılı dosya olacaktır.

 

ÖNEMLİ:  Eğer batch dosyası, hâlihazırda ilgili güncellemelerin bulunduğu sistemde çalıştırılırsa, kritik bir durum ortaya çıkmayacaktır.

 

 1. KSC konsolunu açın ve Remote Installation> Installation Files bölümüne gelin ve bir kurulum paketi (installation package) oluşturun. Ortadaki seçenek ile devam ederek Upd.bat’ı gösterip “copy entire installation folder to installation package” seçeneğini de işaretleyerek kurulum paketini oluşturun. Böylece istemciye göndermiş olduğunuz upd dosyasıyla birlikte güncellemelerde kopyalanacaktır.

 

 1. Kurulum paketi oluşturmak için işletim sistemi üzerinden bilgisayar seçimi oluşturmanız işinizi kolaylaştıracaktır. (bilgisayar seçimleri menüsünden herhangi bir grup seçip “install application ile kurulumu başlatın) Ya da yönetilen bilgisayarlarınız üzerinden, istediğiniz grup için kurulumu başlatın. Unutmayın  ki KSC, güncellemenin kurulum aşamasını size göstermiyor olacaktır, ancak kurulum bir şekilde askıda kalırsa, 2 saat içerisinde görev sonlandırılacaktır.

 

Bilgilendirme 1:

 

Size sunduğumuz yönergede, örnek olarak sadece iki dosya kullanılmıştır. Teorik olarak, tüm işletim sistemleri için güncelleme dosyaları indirilip, yukarıda bahsedildiği şekilde kurulum paketi hazırlanabilir. Sonuç olarak, ihtiyaçlarınız doğrultusunda tüm güncellemeler kurulmuş olacaktır. Eski işletim sistemleri için *.msu dosyaları yerine, *exe ya da *.msi dosyaları kullanılmaktadır.

 

Bilgilendirme 2:

 

x86 ve x64 mimarisine sahip işletim sistemleri için güncellemeleri ayırmak mümkündür. Bu durumda oluşabilecek paket büyüklliği ve ekstra bir trafiğin önüne geçilmiş olunur, ancak bunun için iki adet görev çalıştırılmalıdır. Eğer ortamınızda Update Agent kullanılıyor ise, bu paket öncelikle Update Agentlara, oradan ise istemcilerinize direk olarak ulaşırlar. Bu durum ayrıca kurulum sürecini hızlandırmaktadır.

 

Eğer lisanslama modeliniz System Management özelliğini destekliyorsa şayet, yukarıda bahsedilen paket hazırlama yöntemine ihtiyacınız yoktur. İlgili güncellemeleri seçip göndermeniz yeterli olacaktır.

 

İyi çalışmalar dileriz


1 Haziran 2017 - admin